II./8. A testületi szerv döntései előkészítésének rendje, az állampolgári közreműködés (véleményezés) módja, eljárási szabályai, a testületi szerv üléseinek helye, ideje, továbbá nyilvánossága, döntései, ülésének jegyzőkönyvei
A képviselő-testület ülései
Helye: 2483 Gárdony, Szabadság út 20-22. Városháza földszinti tanácskozó terme
A Képviselő-testület alakuló, rendes, rendkívüli és ünnepi ülést tart. A képviselő-testület szükség szerint, de évente legalább hat ülést tart. A képviselő-testület üléseit a polgármester a munkatervtől eltérő időpontban is összehívhatja.
A képviselő-testület üléseit munkatervben ütemezi. A munkaterv összeállításához javaslatot kell kérni a helyi képviselőktől, a városban működő egyházak, rendőrség, intézmények vezetőitől, az önkormányzat bizottságainak nem képviselő tagjaitól.
A munkatervhez javaslatot tehetnek a városban működő érdekvédelmi szervezetek, társadalmi szervezetek, gazdálkodó szervek.
A munkatervet a tárgyévet megelőző év utolsó testületi ülésén kell előterjeszteni.
A munkaterv tartalmazza az ülések tervezett időpontját, napirendjét.
A képviselő-testület ülésének időpontjáról és napirendjéről a nyilvánosságot - a meghívónak a polgármesteri hivatal hirdetőtábláin történő kifüggesztésével, valamint a városi honlapon keresztül - tájékoztatni kell.
Az ülések előkészítése
A képviselő-testület ülésének napirendjéhez írásos előterjesztés készül, ami helyzetértékelő, tényfeltáró, elemző részből és határozati javaslatból vagy javaslatokból áll.
Ülések nyilvánossága
A képviselő-testület üléstermének tanácskozás céljára rendelt részében az ülés tartama alatt csak a meghívottak tartózkodhatnak.
A hallgatóság a nyilvános ülésen csak a részére kijelölt helyen foglalhat helyet, és tetszést vagy nem tetszést nem nyilváníthat.
Ha a hallgatóság az ülést zavarja, a polgármester a rendzavarót, vagy ha annak személye nem állapítható meg, a teljes hallgatóságot figyelmeztetheti, az ülésről kiutasíthatja.
Ha a hozzászóló vagy közbeszóló képviselő a testületi ülés tekintélyét vagy képviselőt sértő kifejezést használ, a polgármester rendre utasíthatja. Képviselői rendzavarás esetén a polgármester javaslatára a képviselő-testület a hozzászólótól a szót megvonhatja. Ismétlődő vagy súlyos rendzavarás esetén a képviselő tiszteletdíja csökkenthető. Az ismétlődő vagy súlyos rendzavarás megállapítása, valamint a képviselő tiszteletdíj csökkentése kérdésében a polgármester javaslatára a képviselő-testület vita nélkül egyszerű szótöbbséggel dönt.
Azt, aki a zárt ülésen a helyiségben jogosulatlanul tartózkodik, a polgármester távozásra hívhatja fel, szükség esetén kiutasíthatja.
Az önkormányzati rendeletek előkészítésében való társadalmi részvétel szabályai
1. A Testületi ülés a december havi munkaterv szerinti ülésén a következő naptári évre jogalkotási programot fogad el.
2. A jogalkotási program a Testületi ülés munkaterv szerinti ülései szerint tartalmazza:
2.1 az új tárgykörben megalkotandó és a hatályos önkormányzati rendeleteket módosító rendelet-tervezetek címét,
2.2 az előkészítésért felelős személyek (előterjesztő, közreműködő) megnevezését.
3. A jogalkotási programban szereplő rendelet-tervezetek kapcsán
3.1. a társadalmi szervezet,
3.2. alapítvány, közalapítvány
3.3. magánszemély
3.4. gazdálkodó szervezet (a továbbiakban: egyeztetésben résztvevő) javaslatot fogalmazhat meg (a továbbiakban: előzetes javaslat).
4. A egyeztetésben résztvevő az előzetes javaslatát a közreműködőhöz, a rendelet-tervezettel érintett munkaterv szerinti ülést megelőző hetedik hét első napjáig, írásban juttatja el.
5. Az előzetes javaslat tartalmazza:
5.1. az egyeztetésben résztvevő nevét,
5.2. az egyeztetésben résztvevő képviselőjének nevét,
5.3. elektronikus elérhetőségét, telefonszámát
5.4. a rendelet-tervezet címét,
5.5. a javaslatot, észrevételt,
5.6. a javaslat indokait,
5.7. az egyeztetésben résztvevő aláírását.
6. Az előzetes javaslatot a rendelet-tervezetről szóló előterjesztés bizottsági tárgyalásakor ismertetni kell. Az ismertetésben szerepel az előzetes javaslat rövid összefoglalása, elfogadásának vagy elvetésének indoka.
7. Az önkormányzat honlapján a Testületi ülési anyagokban közzétett rendelet-tervezettel kapcsolatban az egyeztetésben résztvevő a rendelet-tervezetet tárgyaló Testület ülését megelőző hétfőig írásban módosítást javasolhat (a továbbiakban: módosító javaslat) a jegyzőnél.
8. A módosító javaslat tartalmazza:
8.1. az egyeztetésben résztvevő nevét,
8.2. az egyeztetésben résztvevő képviselőjének nevét,
8.3. elektronikus elérhetőségét, telefonszámát
8.4. a rendelet-tervezet címét,
8.5. a jogalkotásról szóló törvényben előírtaknak megfelelő szövegszerű módosítást,
8.6. a jogalkotásról szóló törvényben előírt előzetes hatásvizsgálatot tartalmazó dokumentumot,
8.7. a jogalkotásról szóló törvényben előírt indokolási kötelezettségnek megfelelő indokolást,
8.8. az egyeztetésben résztvevő aláírását.
9. A hiánytalan javaslatot az illetékes Bizottság ülésén ismertetni kell. Ha az egyeztetésben résztvevő kérte meghallgatását, a bizottság ülésének időpontjáról elektronikusan tájékoztatni kell.
10. Amennyiben az illetékes Bizottság a javaslatot támogatja, az bizottsági véleményként a Testület elé kerül.
11. Az egyeztetésben résztvevő a Testület ülésén a 14. §-ban meghatározottak szerint szólalhat fel.