• Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
Reneszánsz színpadi játék a Nemzedékek Házában január 25-én a Magyar Kultúra Napja alkalmából
2013.01.03. 11:24
Szeretettel hívunk mindenkit a nagyváradi Kiss Stúdió Színház előadására január 25-én este 7 órára a gárdonyi Nemzedékek Házába!

A reneszánsz színpadi játék címe: Egyszer Mátyás király...  

Előadás Mátyás királlyá választásának 555. évfordulójának tiszteletére a Magyar Kultúra Napja (2013. január 22.) alkalmából. 

Az előadás felöleli a nagy reneszánsz magyar uralkodó életútját, királlyá választásától haláláig. Megjelennek mellette élete meghatározó nőalakjai: édesanyja, Szilágyi Erzsébet, egyetlen gyermekének anyja, Borbála, felesége, Beatrix. Akárcsak Vitéz János és Janus Pannonius. Mesék és mondák, korabeli dokumentumok és színpadi jelenetek, szép jelmezek és Radványi Balázs által megzenésített versek - másfél órára beköltözik a színpadra a magyar 15. század egy része.

Előadják: Kiss Törék Ildikó és Varga Vilmos 

A nagyváradi Kiss Stúdió Színház (KSSz) 1994. márciusában alakult a Színházi Világnap előestéjén, a Játsszunk színházat c. gálaműsorral, amelyben kilenc színész és egy zenei vezető lépett föl, s amelynek során jeles szerzők vallomásai hangzottak el a színházról, különböző színdarabrészletek és megzenésített versek illetve dalok mellett.

A Kiss Stúdió Színház az egyetlen folyamatosan működő erdélyi magyar nyelvű magánszínház, amely semmilyen állami támogatást nem kap! Fenntartója a Kiss Stúdió Alapítvány, amely a különböző pályázatok segítségével működteti a színházat, amelyhez szerény bevételi források társulnak.

A Kiss Stúdió Színház tevékenysége során színházi előadások, pódiumműsorok, gyermekműsorok, szerzői estek bemutatása szerepel, de szerveztünk képzőművészeti kiállításokat, vagy külföldi együttesek turnéját (pl. a Kaláka együttes, vagy a Muzsikás együttes és Sebestyén Márta turnéi). A kezdetek óta több mint 100 bemutatócímet mutathat föl a KSSz.

A Kiss Stúdió Színház Nagyváradon a Várad-Olaszi református gyülekezet jóvoltából használja a volt Nagysándor utcai pincetermet - mostani címe : Aurel Lazar u. 16. szám (60 férőhelyes).

Emellett azonban nagyon sokat játszik más helyszíneken, nemcsak Nagyváradon, hanem Erdély szerte a különböző kisebb-nagyobb településeken.

De sok turnénk volt Magyarországon, (Budapest, Debrecen, Csongrád, Balassagyarmat, Gyula, Szeged, Salgótarján, Kecskemét, Baja, Mohács, Tata, Tatabánya, Szentes, Újkígyós, Miskolc, Győr, Nyíregyháza-Sóstó, Pápa, Ajka, Báránd, Kaba, Püspökladány, Csömör, Verőce, Szentgotthárd, Szombathely, Kőszeg, Siklós, Recsk, Eger, Kisoroszi, Visegrád, Pécs, Székesfehérvár, Veszprém, Berettyóújfalu, Budafok, Szerencs, Nagykanizsa, Nagyatád, Esztergom, Páty, Gárdony, Sopron, Szentendre, Karcag, Taksony, Zsámbék Mezőtúr, Soltvadkert stb.).

Németországban, Ausztriában, Svédországban, Norvégiában, Franciaországban, Szlovákiában, Szlovéniában is többször jártunk az elmúlt évek során.

Eddig a több mint 1400 előadást közel kétszázezer néző tekintette meg. 

Fel