• Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
Generációs keresztút
2011.10.27.
2011. október 6-9. között egy nemzetközi projekt magyarországi állomása zajlott le Dinnyésen. A Generációs keresztút (Generation crossover) című projekt az Életművész Ifjúsági Egyesület, valamint szlovén, portugál és belga partnerei közös kezdeményezése. Az EU Grundtvig Programja két éven át biztosít támogatást ahhoz, hogy a partnerek csaknem száz fő, 50 év feletti, közösségépítéssel foglalkozó hölgy és úr tanulási folyamatát támogassák.

A két év alatt a résztvevők nyelvi, informatikai és egyéb képzéseken, rendezvényeken, valamint nemzetközi tanulmányutakon vesznek részt. Minden partner szervez egy találkozót, melyeknek lényege, hogy a generációk találkozását, a közösségépítést segítő művészeti módszereket mutatnak meg egymásnak. Belgiumban a zene, Szlovéniában a divat, az öltözködés volt a csoportépítés és az önkifejezés eszköze.

Vglap02.jpg
 

2011. október 6-9. között a Dinnyési Hagyományőrző Központban zajlott le a projekt magyarországi állomása. Az egyesületünk részéről Livits Réka vezetésével öt fiatal, valamint tucatnyi, zömében az Iglice népdalkör tagjaiból álló, rendkívül lelkes helyi önkéntes csoport fogadta a mintegy negyven külföldi vendéget. 

Vglap03.jpg 

A belga és szlovén csapatból többeket jó ismerősként köszöntöttek a dinnyési hölgyek, így gyorsan kialakult a megszokott, közvetlen hangulat. A belgák több nyelven, a magyarok és portugálok pedig főként sok mosollyal kommunikálva ismerkedtek.  Vglap04.jpg

 Vglap05.jpg

  A találkozó témája a falfestés, pontosabban egy „mural painting” nevű, a nemzetközi ifjúsági és közösségépítő munkában gyakran használt módszer volt. A lényege egy téma egyéni, kiscsoportos, végül egész közösség általi feldolgozása zenével, beszélgetéssel és festéssel, melyek eredménye közösen létrehozott óriási falfestményekben testesül meg.

Az egyesület szakembere, Livits Réka két napon keresztül vezette az intenzív, képzés jellegű gyakorlatot.   

Az első nap egyéni és kisebb csoportos alkotások születtek fő kérdésünk, a generációk együttműködése kapcsán.

 Vglap06.jpg

A második napon több kisebb csoportban megszülettek a közös alkotások

A belga csapat városuk, Oostende emblematikus festője, Ensor groteszk stílusában alkottak…

Született néhány „naív stílusú”, általános értékeket tipikusan megjelenítő szimbólumokból álló alkotás is.

Több csoport készített igazi összmunkára épülő, két nap gondolatait összesűrítő alkotást.


 

A fenti képek a dinnyési művelődési házak belső falain láthatóak - amíg ott maradnak. Utóbbi megjegyzés arra utal, hogy stílusilag, szimbolikailag van néhány, a magyar szem számára szokatlan alkotás.

Egy példa minderre: a belgák ironikus munkája a városukban komoly hagyományokra építő ironikus, groteszk látásmódot hordozza magán; Oostende-ben szinte „kötelező” így alkotni.

A találkozón mindemellett egy magyar és egy nemzeti est is lezajlott. Minden ország bemutatta saját kultúrája egy - egy elemét ötletesen, szellemesen.

Vglap07.jpgEmellett az Iglice már a külföldieknek is jól megszokott dalai és a Kacagány citeraszólamai is megszólaltak, s a Lasho Lecsó együttes is tartott egy össznépi táncba alakuló koncertet.

Vglap09.jpgVglap10.jpg

 


 

 

Fel