• Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
Lezárult a LEADER program átalakításáról szóló társadalmi vita - Gyorsabb ügyintézés és érdemi döntések helyben
2010.12.03.
December 2.-án Lajosmizsén került megrendezésre a LEADER program átalakításához kapcsolódó társadalmi vita országos záró rendezvénye. A délelőtti plenáris ülésen a LEADER Akciócsoportok régiónként mutathatták be a régiós szinten összegzett, egyeztetett véleményeket, álláspontokat.

A Közép-Dunántúli régió 14 akciócsoportjának összegzett véleményét Stadler Klára a Velencei-tó Térségfejlesztő Egyesület munkaszervezet vezetője foglalta össze.

 Kiemelte, hogy a régió LEADER csoportjainak eredményessége az összefogásnak köszönhető. A régióban az akciócsoportok havonta egyeztetnek,  saját belső képzést szerveznek az MVH részvételével, Közös tájékoztatókat tartanak a kifizetési kérelmek, pályázatok gördülékenyebb megvalósítása érdekében. Saját helyi tapasztalataikat, a legjobb gyakorlatokat bemutatják egymásnak, és a leendő pályázóknak. Van amelyik közösség az hálózat építésben , van amelyik a kommunikációban, helyi termék kialakításban, vagy a marketing területén erősebb. A közös szakmai  együttműködés elősegíti a közösségek sikerét, egymást kiegészítve pedig a régió szinergáját.

Ezekből a találkozókból építkezve  született meg a közös álláspont a LEADER megújításával kapcsolatban, abban a reményben, hogy a LEADER mint valódi vidékfejlesztési eszköz  sikeres pályára állhasson.

„Csökkentjük a bürokráciát, lerövidítjük az ügyintézési időt, és valódi döntési lehetőséget adunk a helyiek kezébe” – foglalta össze V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár a LEADER program átalakításának legfőbb pontjait.

Az államtitkár lajosmizsei sajtótájékoztatóján értékelte a kéthónapos társadalmi vita tanulságait. November 29-ig több mint 900 vélemény érkezett be, ezek nyomán alakítja át a LEADER programot A Vidékfejlesztési Minisztérium, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) Irányító Hatósága.

A Minisztérium célja, hogy az európai uniós támogatások valóban a helyi igényeknek megfelelő helyre kerüljenek. Ennek érdekében a pályázatok elsődleges bírálatát a Helyi Akciócsoportok (HACS-ok) döntéshozatali fórumára kívánja bízni.

A helyi közösségek a helyi stratégiákban fogalmazhatják meg a helyi fejlesztési igényeket, célokat, és azok elérési módjait. Az új pályázatok kiírása előtt a stratégiákat felülvizsgáljuk, hogy azok alapján a helyi akciócsoportok megfelelően tudják szétosztani a maradék és tartalék forrásokat .

A jövőben a helyi akciócsoportok egyesületi formában működnek majd, melyekhez szabadon, korlátozás nélkül lehet csatlakozni. Így a LEADER források elosztásáról nem egy szűk társadalmi elit dönt, hanem beleszólhat bármely vidéki szereplő, aki a helyi fejlesztésekben érintett lehet.

A VM csökkenti a bürokráciát, rugalmasabbá és gyorsabbá teszi a pályázati ügyintézést. Ezt szolgálja majd pályázati nyomtatványok egyszerűsítése és az elektronikus ügyintézés bevezetése. Így akár a felére is csökkenhet a jelenleg 8-12 hónapos elbírálási idő.

Az átalakított LEADER program új pályázatait április végén - május elején fogjuk kiírni – mondta a a sajtótájékoztatón V. Németh Zsolt. – A megmaradt forrásokkal elsősorban a munkahelyteremtő és a költségcsökkentő beruházásokat támogatjuk majd.

A plenáris ülés előadásait, a szekciók összefoglalóját megtalálják, a www.umvp.eu honlapon

Velence, 2010-12-03

Stadler Klára

Velencei-tó Térségfejlesztő Egyesület

www.velenceitoleader.eu

Fel