Történetünk:
2006 és 2010 között a Gárdonyban végzett ifjúsági munkánk során fogalmazódott meg bennünk az igény az Egészségdokk létrehozására. A Gárdonyi Református Gyülekezet Ifjusági Csoportjához időről időre több olyan fiatal csatlakozott, aki menedéket, elfogadást keresett a közösségünkben, mert valamilyen rossz életvezetési gyakorlatba fordult az élete. Elsősorban nekik és értük jött létre az Alapítvány, hogy a kialakuló közösségben megtalálják önmagukat, választ kapjanak a problémáikra, ha már kipróbáltak valamilyen tudatmódosító szert vagy szerfogyasztókká váltak, és hogy megtapasztalhassák, hogy hogyan lehet szer nélkül is teljes életük. Ugyanakkor minden fiatalt szívesen látunk, aki szeretne egy olyan közösség tagja lenni, amelynek alapja az egymás elfogadása, tisztelete, és amelyben önmagát és másokat ismerhet meg. Személyes motivációnk Istentől kapott elhivatottságunkban rejlik erre a munkára, valamint férjem gyógyult szenvedélybeteg múltja, amely nemcsak az ő életpályáját határozta meg, de feleségként saját fiatalok iránti pedagógiai elhivatottságomat is szélesítette a mentálhigiénés egészségre nevelés és a drogmegelőzés iránti elköteleződéssel.
Az Alapítvány kuratóriumának tagjai:
elnök: Balcsik-Tamás Zsolt, szociális munkás, tereptanár, drogterápiás munkatárs
tagok:
Balcsik-Tamás Kinga PhD, magyar szakos középiskolai tanár, az irodalomtudomány doktora
BaloghnéSzücs Klára, tanító, hittanoktató, médiapedagógus
Mucsi Zsófia, református lelkész, mentálhigiénés szakember
Raffaelné Szalkai Annamária, középfokú egészségügyi és számviteli végzettség
5. Az Alapítvány tartós közérdekű céljai és az ezek megvalósítása érdekében kifejtett tevékenysége:
A.) Az Alapítvány tartós közérdekű célja:
Hozzájárulni a társadalmunkban előforduló, segítségre szoruló, kallódó, beilleszkedési zavarokkal küzdő, deviánsként kezelt, narkomán vagy egyéb függőségekben szenvedő, otthontalan vagy támogató kapcsolattokkal nem rendelkező, fiatalok támogatásához, lelkigondozásához és segítéséhez, szükség szerinti terápiás kezelőhely megtalálásával, kompetenciafejlesztéssel, mentálhigiénés gondozással, valamint hozzájárulni az ifjúság általános mentálhigiénés állapotának javításához a pedagógia és szociális munka eszközeivel és módszereivel.
Célunk az Ottawai Chartában foglaltaknak[1]megfelelően a humanisztikus szemlélet és a holisztikus emberkép alapján, a személyiség- és az önismeret fejlesztésével az egyén önmagához, családjához, társaihoz és tágabb környezetéhez való egészséges viszonyának kialakítása.
B.) Az Alapítvány tartós közérdekű célját az alábbi konkrét tevékenységekkel valósítja meg:
- Kompetenciafejlesztés: szakkörök, művészeti tevékenység, tehetséggondozás, korrepetálás, felkészítés felvételire, pályaorientáció, problémákkal való megküzdési képességek fejlesztése, konfliktuskezelés (4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés, valamint a 2. szociális tevékenység, családsegítés közhasznú tevékenységnek megfelelően).
- Mentálhigiénés tevékenységek: segítő beszélgetés, lelkigondozás, önismereti csoport, csoportos életvezetési tanácsadás, párkapcsolati konzultáció, kortárssegítő és önsegítő csoportok, fiatalok családtagjainak mentálhigiénés fejlesztése (1. egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység közhasznú tevékenységnek megfelelően).
- Szenvedélybetegek alacsonyküszöbű ellátása: közösségi ellátás, egyéni konzultáció és esetkezelés, jogsegély, hozzátartozói konzultáció (2. szociális tevékenység, családsegítés, 11. hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése, 12. emberi és állampolgári jogok védelme közhasznú tevékenységnek megfelelően).
- Prevenciós és ártalomcsökkentő tevékenység – pl. iskolai prevenció, party-szerviz, szermentes szórakozóhely létrehozása: alkohol, kábítószer, AIDS, dohányzás megelőzése, ill. ártalomcsökkentés, az egészséges szexuális életre nevelés, valamint táplálkozási zavarok (anorexia, bulimia, kóros elhízás, stb.) megelőzése(1. egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység közhasznú tevékenységnek megfelelően).
- Szabadidős és alternatív tevékenységek szervezése: tömegsport, túrák, táborok, szakkörök, művészeti csoportok, kirándulások, nyelvoktatás, kulturális rendezvények (zene, dráma, irodalmi színpad, koncertek, tudományos és művészeti vetélkedők) közösségi élet szorgalmazása, hittanoktatás, kortárssegítés megszervezése, ismeretterjesztés, környezetvédelmi projektek szervezése, ifjúsági információs iroda létrehozása. (4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés, 5. kulturális tevékenység, 9. környezetvédelem, 10. gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet, 14. sport, a munkaviszonyban és a polgári jogi jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételéve közhasznú tevékenységnek megfelelően l)
- Ifjúságot érő ártalmak elemzése, kutatása: média, deviáns szubkultúra, pszichológiai tényezők, publikációk és elemzések készítése (3. tudományos tevékenység, kutatásközhasznú tevékenységnek megfelelően).
- Kapcsolattartás és együttműködés más ifjúsági és egyéb segítő szervezetekkel, önkormányzatokkal, oktatási-nevelési intézményekkel, rendőrséggel, valamint az egyházakkal.
Munkatársaink tevékenységüket keresztyén szemlélettel és értékrenddel folytatják, összehangolva a szakmai és etikai szempontokkal.
[1]Az egészségfejlesztés tágabb megfogalmazását tükrözi az Ottawa Karta (Egészségügyi Világszervezet, 1988):
"Az egészségfejlesztés az a folyamat, amely módot ad az embereknek egészségük fokozott kézbentartására és tökéletesítésére. A teljes fizikai, szellemi és szociális jólét állapotának elérése érdekében az egyénnek vagy csoportnak képesnek kell lennie arra, hogy feltárja és megvalósítsa vágyait, kielégítse szükségleteit, és környezetével változzék vagy alkalmazkodjék ahhoz. Az egészséget tehát mint a mindennapi élet erőforrását, nem pedig mint életcélt kell értelmezni. Az egészség pozitív fogalom, amely a társadalmi és egyéni erőforrásokat, valamint a testi képességeket hangsúlyozza. Az egészségfejlesztés következésképpen nem csupán az egészségügyi ágazat kötelezettsége, hanem az egészséges életmódon túl a jólétig terjed."