• Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
Népszavazás Gárdonyban?!
2009.04.21.
A Gárdonyi Nők Egyesülete és a Gárdonyért Kontroll Egyesület vezetősége 2008 nyarán előbb három, később egy kérdésben népszavazási kezdeményezéssel kereste meg Gárdony Város jegyzőjét, mint a Helyi Választási Iroda Vezetőjét. Kovácsné dr. Bozsoki Kornélia jegyző asszony a választási eljárásról szóló 1997. évi C tv.-ben foglaltak alapján, a feltett kérdések értelmezésbeli hiányosságai, hamis és a választópolgárokat félrevezető megfogalmazásai, valamint az első esetben formai hiányosságok miatt a benyújtott aláírásgyűjtő ív mintapéldányainak hitelesítését mindkét alkalommal megtagadta. Nézzük részletesebben!

Nézzük részletesebben!

A két civil szervezet az első alkalommal benyújtott három kérdésre kapott elutasító válasz után - önmagát felülvizsgálva - a következő alkalommal már csak egy kérdésben kérte az állásfoglalást:

„Egyetért-e Ön azzal, hogy Gárdony város centrumában (Rózsa utcától a Cziczó-közig, a 7-es főúttól a Bóné Kálmán utcáig) újabb bevásárlóközpont (kereskedelmi és szolgáltatóház, valamint élelmiszer áruház) ne épülhessen?”  

Jegyző asszony e kérdésre adott elutasító válaszából idézek egy részletet: „A képviselő-testület által kialakított fejlesztési koncepció egységet képez, amely 3 alapvető elemre épül: új polgármesteri hivatal megépítése, művelődési és közösségi központ felépítése, kereskedelmi létesítmények kialakítása, valamint az ehhez kapcsolódó városközponti terület egységes arculatának megteremtése.

Ezen elemek szervesen kapcsolódnak egymáshoz, létesítésük egymást feltételezi, ezért a koncepció egy elemének kiragadása és a népszavazásra szánt kérdés ily módon történő feltevése alkalmas a választópolgárok szabad vélemény nyilvánításának  befolyásolására és a választópolgárok megtévesztésére, így ez nem felel meg a jogszabályi előírásoknak.”  

A civil szervezetek az elutasító határozat ellen kifogást nyújtottak be a Székesfehérvári Városi Bírósághoz. A bíróság 2008. decemberében elrendelte a benyújtott aláírásgyűjtő ív mintapéldányának hitelesítését. Fellebbezés és újabb elutasítás után jegyző asszony 2009. április 9-én a népszavazást kezdeményező szervek által benyújtott aláírásgyűjtő ívet hitelesítette. Kezdődhet az aláírásgyűjtés, s annak sikere után a népszavazás.  

Tisztelt Gárdonyi Polgárok!

A gárdonyi városközpont - közel négy hektár - fejlesztéséről, rehabilitációjáról és annak várható eredményéről, valamint a felmerülő problémákról 13 lakossági fórumon és a Gárdonyi Hírmondó több számában tájékoztattam Önöket. Arról is, hogy a gazdasági válság hatására a befektető csoport elállt fejlesztési szándékától, és ezzel együtt a felmerült költségünket maradéktalanul kifizette.

Az áruházlánc vezetősége is megjelent, és a válságra hivatkozva, a befektetőkkel azonos érveket felsorakoztatva, sajnálatát fejezte ki a fejlesztés ellehetetlenülése miatt.

A válság meggyengült országunkra gyakorolt hatásaival naponta szembesülünk.  

Tisztelt Gárdonyiak!

Városunk jegyzője részletesen tájékoztatja Önöket a népszavazás lebonyolításáról és várható költségeiről.

Nekem más a feladatom: én a kezdeményezés körülményeire és lehetséges következményeire hívom fel az Önök figyelmét. Nem titkolom, hogy nem értek egyet a népszavazásra feltett kérdéssel, mert nem tudom elképzelni, hogy az említett közel 4 hektáros területen a jövőben ne épüljön semmilyen kereskedelmi és szolgáltató egység. A kérdésre adott megfelelő számú igen szavazatoknak pedig ez a következménye. Azaz egy több millió forintot felemésztő, sikeres népszavazás eredményeként semmiféle fejlesztésre - szolgáltatás és kereskedelem - nem kerülhet sor a területen, hacsak nem tartunk egy újabb népszavazást a tiltás feloldására, újabb milliókért.

Bérelhető irodákra, üzletekre és különféle új, a városban nem lévő szolgáltatásokra pedig nagy igény van. Véleményem szerint a népszavazásra bocsátott kérdés - főleg a tervezett projekt meghiúsulása után - megválaszolása akár igennel, akár nemmel teljesen felesleges.

Egy-két dologra azonban alkalmas. Értelmetlen vitára, a politikai szembenállás, békétlenség újbóli felkeltésére és elmélyítésére. Ez nekem nem érdekem, s szerintem a lakosság túlnyomó többségének sem.  

Tisztelt Gárdonyi Polgárok!

Megkerülhetetlen, hogy a tisztánlátás érdekében megnevezzük a két civil szervezet identitását. A Gárdonyi Nők Egyesületének tagjai minden szállal az MSZP helyi szervezetéhez köthetők.  A részleteket nem boncolgatva, valamennyien emlékezünk arra, hogy a 2006-os önkormányzati választások előtt az MSZP polgármesterjelöltje választási szövetséget kötött a Gárdonyi Nők Egyesületével.

A Kontroll Csoport cégbírósági bejegyzése szerint kulturális csoport, ilyen jellegű tevékenységét azonban nem ismerem. A csoport vezetője, Hübner István szerint feladatuk az önkormányzat munkájának ellenőrzése. Ez - véleményem szerint - nem az ő kiváltságunk, hanem valamennyi gárdonyi polgár feladata. Hübner István a 2006-os önkormányzati választásokon az MSZP-s polgármester jelölt legfőbb segítője volt. A csoport tagjai közül többen szocialista párttagok.

Mindez azonban nem probléma. Akkor válik aggályossá, ha azt a hamis látszatot keltik, hogy ők pártoktól független civil szervezet. Mert ez nem igaz.

A két civil szervezet népszavazási kezdeményezése előtt nem keresett meg, s nem kért részletes tájékoztatást, pedig én a lehetőséget mindkét vezetőnek felajánlottam. Az előkészítés és a képviselő-testületi tárgyalás időszakában sem írásban, sem szóban nem tiltakozott az ominózus programok és döntések ellen. Tekinthetjük-e ezt jobbító szándékú, konstruktív együttműködésnek?

Tisztelt Gárdonyiak!

Alapos mérlegelés után az aláírásgyűjtő ív aláírásáról vagy annak elutasításáról Önök döntenek.  

Gárdony, 2009. április 16.
 

                                           Tóth István

                                          polgármester

Fel