A vidéki élet minősége és a vidéki gazdaság diverzifikálása c. III. tengely nem horizontális jogcímeire: összesen 21 db támogatási kérelem érkezett a Velencei-tó környéki településekről. Mikrovállalkozások létrehozása és fejlesztése; 5 db, a Turisztikai tevékenységek ösztönzése; 4 db, a Vidéki örökség megőrzése; 5 db, Falumegújítás és fejlesztés jogcímre 7 db támogatási kérelem érkezett 6 településről, Nadap és Zichyújfalu a mostani pályázati fordulóban nem adott be kérelmet.
Összesen 21 db támogatási kérelemben ügyfeleink közel 313 millió Ft forrást igényeltek, mely támogatási összeg segítségével akár fél milliárd forint összértékben valósulhatnak meg beruházások. A mikro-vállalkozások műszaki-technológiai fejlesztésétől, új gépek beszerzésétől, komplex autószerviz szolgáltatás bevezetéséig, Falumegújítási projektekben pihenőhelyek, közösségi terek, parkok, templomkertek, zöldterületek újulhatnak meg. Turisztikai pályázatok vendégházak, szálláshelyek minőségi színvonala emelésére, új turisztikai szolgáltatások megvalósulására irányulnak. Nem utolsó sorban a Velencei-tó védelem alatt álló táji, természeti és épített örökségei, műemlékei megújulnak, elérhetővé válnak a helyben élők és az idelátogatók számára a vidéki örökség megőrzése projektekben.
A Helyi Vidékfejlesztési Stratégiában megfogalmazott cél a Velencei-tó turisztikai vonzerejének növelése, a szezonhosszabbítás elősegítése szolgáltatások, szálláshelyek, programok kínálatának bővítésével, valamint a kulturális értékek megőrzésével, és bemutathatóságával elérhető közelségbe kerül. A nagy projektek: Velencei-tó kapuja, "Pákozd- Mészeg-hegyi Történeti Tematikus út" kialakítása, a dinnyési Madárvárta, Gárdonyi
fürdő geotermikus energiaellátása, Velence Resort & Spa-t , mellett lehetőség nyílik az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban számos kisebb projekt megvalósítására is.
„Velencei-tó a természetes egészség „ !
A Velencei-tó Helyi Vidékfejlesztési Stratégia prioritásainak vezérfonala a „ Modellértékű turizmus fejlesztés innovatív turisztikai szolgáltatásokkal: a rekreációs és egészség turizmus megteremtésével.” A stratégia megvalósításában elsősorban azok a fejlesztési elképzelések kapnak lehetőséget, amelyek a legrövidebb időszak alatt biztosíthatják a települések identitásának növelését, idegenforgalmi bekapcsolódását a turizmusba, és biztosítják az innovatív szolgáltatások bővülését. Hatással vannak a helyi vállalkozások megerősítésére, munkahelyteremtésére és megőrzésre. A helyi adottságok: a természeti táj, vonzerők, a történelmi-irodalmi hagyományok egyediségét kihasználva a pályázatok erősítik az együttműködéseket. Szervesen kapcsolódnak a meglévő örökségeinkhez, a 9 település meghatározó fejlesztéseihez, és a most induló nagyobb beruházásokhoz. Az UMVP pályázati lehetőségei, a Velencei-tó Helyi Vidékfejlesztési Stratégia megvalósítását támogatják, a nyertes projektek a szezonhosszabbítás lehetőségét elősegítik, a Tó arculatát meghatározzák, és a térség ismertségét növelik. Az összehangolt szinergikus fejlesztések elindítják a fellendülés folyamatát, és az év minden napján minden korosztály számára elérhető kivételes kulturális, természeti, táji adottságok biztosítják a „Velencei-tó a természetes egészség „ stratégiai cél megvalósítását és ez meghatározza a Velencei-Tó igazi arculatát és a LEADER forrásokkal összhangban valóban lendületben tartják a tó környéki településeket.
Stadler KláraVelencei-Tó Térségfejlesztő Egyesület
Munkaszervezet vezető