Ne tartson okmányokat, értékeket hátizsák, hátitáska külső zsebeiben. Viszonylag biztonságos tárolási helyek a belső zsebek, vagy övön hordható, illetve a ruházat alatt, nyakba akasztva viselhető táskák. Ne feledje, hogy az eltűnt okmányok pótlása hosszadalmas utánajárást, és költségeket von maga után.
Ma már természetes a bankautomaták használata, a hitelkártyával való pénzfelvétel, fizetés!
Amennyiben megoldható, ne a késő esti, éjszakai órákban, és ne egyedül vegyenek fel pénzt az automatákból! A pénzelvételkor az automatánál idegen ne tartózkodjon, ha mégis, inkább keressenek egy másik pénzfelvevő helyet. Fontos, hogy a PIN kódot illetéktelen személy ne lássa meg.
Fizetéskor törekedjünk arra, hogy a bankkártyánk ne kerüljön ki látóterünkből, ne legyen lehetőség arra, hogy annak adatait speciális eszközzel lemásolják, és később visszaéljenek vele!
Vásárláskor, az áru válogatásakor ne tegye le táskáját, pénztárcáját a pultra, a bevásárlókocsiba.
Ne hagyják a gépkocsi utasterében a kézitáskájukat, mobiltelefon készüléküket, egyéb értéktárgyaikat. Ha nagyobb értékű elektronikai eszközt vásárolnak, akkor a vásárlást követően szállítsák egyenesen haza, ne álljon az autó még órákig a parkolóban, tele drága újonnan vásárolt eszközökkel. A jól szervezett tolvajbandák a parkírozóban is figyelnek és összehangoltan működnek. Pillanatok alatt kirámolják az autót és már csak hűlt helyét találjuk dolgainknak.
Tömegközlekedési eszközökön fel- és leszállás közben figyeljen a környezetére is, táskáját, csomagját lehetőleg szorítsa magához, ajánlott válltáskáját maga előtt fogva közlekedni.
Fokozottabban figyeljen értékeire, ha forgalmas helyen, tömegben tartózkodik, utazik.
Karácsony közeledtével egyre gyakrabban találkozhatunk adománygyűjtőkkel az utcákon és lakókörnyezetünkben egyaránt. Azonban sok esetben az „adománygyűjtők” valamilyen nemes célra hivatkozva próbálják megszerezni a pénzünket saját maguk számára. A trükkös tolvajok célja, hogy lakásunkba bejutva, figyelmünket elterelve szerezzék meg pénzünket, értékeinket. Fontos tudni, hogy a valódi adománygyűjtő szervezetek soha nem kérnek készpénzt, minden esetben csekk befizetésével lehet őket támogatni.
Az ünnepek alatt is fogadják kellő óvatossággal a különböző házalókat! Idegeneket ne engedjenek be az otthonukba! A bejárati ajtót akkor is tartsák zárva, ha otthon tartózkodnak!
Ha több napos utazást terveznek, azt ne hangoztassák idegenek előtt, hisz ezzel is felhívják a figyelmet magukra. A szemfüles betörők alig várják, hogy tudomást szerezzenek olyan lakásról, amely több napig üresen áll. Utazás előtt csak a közvetlen környezetükkel tudassák azt, hogy nem tartózkodnak otthon. Bízzanak meg valakit, hogy naponta ellenőrizze a lakást, a zárakat, nyílászárókat, ürítse a postaládát. Fontos, hogy lássák a mozgást a lakásban az udvaron, és lehetőleg különböző időpontokban.
Ha a kellően körültekintő magatartás mellett mégis bekövetkezne bűncselekmény, haladéktalanul tegyen feljelentést. Ezt bármelyik rendőri szervnél megteheti, de célszerű az elkövetés helye szerint illetékes rendőrkapitányságon. Készüljön fel rá, hogy a feljelentés megtételekor kérni fogják az ellopott tárgyak listáját, egyéni azonosításra alkalmas jellemzőit. Az elkövetőről adott pontos személyleírás nagymértékben segítheti a rendőrök munkáját.
Amennyiben bűncselekményt észlel, kérjük, hívja a 112-es segélyhívó számot!
Boldog, és Biztonságos Karácsonyi Ünnepeket, illetve Boldog Új Évet Kívánunk!
Gárdonyi Rendőrkapitányság