Tisztelt Gárdonyi Polgárok!
A Központi Orvosi Ügyelet a rendszerváltoztatás óta többször átalakult. Kezdetben a tókörnyék összes településének Gárdony biztosította ezt a szolgáltatást. Később, még a 90-es években Velence levált a rendszerről, és vitte magával a többi települést. Maradt Gárdony Zichyújfaluval. Az akkori önkormányzatok vezetői és a megyei szakirányítás is tudta, hogy az ország legkisebb ügyeletei közvetlenül egymás mellett szakmailag és anyagilag is fenntarthatatlanok. Az ügyeletek vezetői, dr. Sirák András és dr. Kalmár József összes tudására, elkötelezettségére és tekintélyére szükség volt az ügyeletek megszervezéséhez. Önkormányzatunk az elmúlt tíz évben többször foglalkozott az orvosi ügyelet problémáival. Minden polgármester tudja, hogy az egészségügy kényes terület. A lakosság minden változtatást különleges érzékenységgel fogad – jogosan –, és kiváló lehetőség az ellenzék számára a politikai hangulatkeltésre.
Ezek után nézzük a tényeket!
Ügyeletünk vezetője, dr. Kalmár József márciusban végső elkeseredésében megfogalmazott egy levelet, melynek címzettje a Járási Tisztiorvosi Szolgálat vezetője volt, melyet bemutatott nekem. A levél elolvasása után kértem, hogy ne küldje el a címzettnek. Lényegében a gárdonyi ügyelet szakmai ellehetetlenüléséről és az ezzel együtt járó felelősség vállalhatatlanságáról szólt az írás. Kitartást és további alázatos munkát kértem tőle egy jó megoldás kidolgozásáig. Közben több megoldási lehetőséget vizsgáltunk meg.
Áprilisban kisvárosunk három vezető orvosa – dr. Heresznyei Gabriella, dr. Eszenyi Csaba és dr. Kalmár József – hivatalunk és önkormányzatunk vezetői előtt nyomatékosította, hogy ilyen formában a városi ügyelet a továbbiakban vállalhatatlan.
Érveik a következők voltak.
- Gárdony és Zichyújfalu összesen tízenegyezer fős lakosságának egészségügyi ellátását hat praxis látja el (4 felnőtt és 2 gyermek). A 6 ügyeletre beosztható orvos közül egyikőjük korára tekintettel nem vállal ügyeletet, a háromgyermekes orvos ügyeletre nem osztható be.
Az ügyeleti beosztásnál a kötelezően biztosítandó pihenőidőre is figyelemmel kell lenni. - Dr. Heresznyei Gabriella, dr. Eszenyi Csaba és dr. Kalmár József tájékoztattak arról, hogy az ügyeletes szolgálatra bevonható, megbízható külsős orvosok köre jelentősen csökkent az elmúlt 2-3 évben.
- A rájuk nehezedő terhet, a fokozódó idegi feszültséget az orvosi ügyeletekben töltött éjszakák és hétvégék tovább növelik. Megítélésük szerint praxisuk magas színvonalon történő ellátását akadályozza, és egészségüket is megroppantja a fokozott megterhelés.
- Tájékoztattak arról is, hogy az eseti jelleggel ügyeleti feladatot ellátó külsős helyettesítő orvosok között – jobb híján – megjelentek olyan orvosok is, akiknek a munkájáért ők nem tudják vállalni a felelősséget.
Az érveket tudomásul vettük. Sajnos orvosi ügyeletünk megítélése az elmúlt években egyre rosszabb lett. Sokan kifogásolták az orvosok hangnemét, kioktató magatartását és a szolgáltatás szakmai színvonalát is.
A szolgáltatást nyújtók és a szolgáltatást igénybe vevők is elégedetlenek a kialakult helyzettel. Mindenki változtatást vár.
Az orvosi ügyeletről való gondoskodás az önkormányzat kötelező feladata. A feladat megoldására általában három lehetőség közül választhatnak az önkormányzatok.
- 50-60 ezer fős központi ügyeletekben a területen praktizáló 30-40 orvossal kötött szerződés alapján viszonylag könnyen szervezhető az ügyelet.
- Kisebb települések több más településsel összefogva társulásokat hoznak létre a közös orvosi ügyelet ellátására.
- Több település orvosi ügyeletre szakosodott vállalkozásokra bízza a szolgáltatás biztosítását.
A lehetséges megoldások közül az első az ügyeletre bevonható orvosok csekély létszáma miatt nehezen biztosítható. Az ország területén működő, orvosi ügyeletre szakosodó vállalkozások referenciahelyein tájékozódtunk. A kialakult kép nem biztató.
Marad a kézenfekvő megoldás, mely a velencei és gárdonyi ügyelet összevonását jelenti. Már a velencei vezetőkkel történt első egyeztetések során is körvonalazódott egy jó, színvonalas megoldás lehetősége.
Ezek után tartottuk meg az ügyelettel kapcsolatos első testületi ülésünket, melyen a képviselő-testület kifejezte a csatlakozási szándékát a Velencei Központi Orvosi Ügyeleti Társuláshoz.
Az ügyeletben dolgozó helyi lakosokat – orvosokat, asszisztenseket és gépkocsivezetőket – meghívtam egy tárgyalásra, melynek során heves viták is kialakultak. A jelenlévő orvosoknak – két gárdonyi körzeti orvos és két külsős orvos – feltettem a kérdést: ki vállalja a gárdonyi ügyelet szervezését, vezetését és szakmai felügyeletét? Az orvosok közül senki sem vállalta a feladatot.
A gárdonyi orvosi ügyelet elmúlt évi statisztikai adatai alapján megállapítható, hogy a két-három nyári hónapban az orvosi ügyelettel kapcsolatba kerülő páciensek átlagszáma 15 fő/nap. A többi hónapban napi átlagban 5-6 fő. Az orvosi ügyeletről gépkocsival történő kiszállások száma a nyári hónapokat és hétvégéket is beleszámítva 1,3/nap átlagosan. Ezek a tények.
Kedves Gárdonyi Polgárok!
Azóta Koszti András úrral, Velence polgármesterével és a társulásban lévő települések polgármestereivel is tárgyaltam esetleges csatlakozásunkról. Mindenki támogatásáról biztosított, és bíznak abban, hogy együtt, összefogásunk eredményeként egy magas színvonalú, hosszabb távon fenntartható központi orvosi ügyeletet tudunk kialakítani.
A képviselő-testület Önöknek felelősséggel tartozó része jó megoldást fog biztosítani a város lakossága számára.
Tóth István
polgármester