A rendeletben szabályozott ellátások feltételrendszere jórészt a szociális törvényben korábban szabályozott lakásfenntartási támogatásra, a törvény alapján az önkormányzat által nyújtott ápolási díjra, valamint az önkormányzat korábbi szociális rendelete alapján különböző jogcímeken megállapítható önkormányzati segélyre vonatkozó előírásokhoz igazodik. Ez azt jelenti, hogy a város területén élő polgárok a korábbiakhoz hasonló feltételek mellett jogosultak az egyes ellátásokat igényelni.
A rendszeres települési támogatások egyik fajtája a lakásfenntartási támogatás, amely a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtott hozzájárulás.
Lakásfenntartási támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az 57.000,- Ft-ot, egyedülálló személy esetében a 71.250,- Ft-ot.
A fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási szerkezetét kifejező arányszám. Amennyiben a kérelmező lakásvásárlási hitelt vett fel, a hitel pénzintézet által igazolt havi törlesztő részletét a háztartás összjövedelméből le kell vonni, és az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelmet az úgy kapott összegből kell kiszámítani.
A lakásfenntartási támogatás havi összege az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem összegéhez igazodik. A támogatás havi összege az igénylő által megjelölt közüzemi szolgáltató részére kerül átutalásra.
A rendszeres települési támogatások másik fajtája az önkormányzat által megállapítható, tartósan gondozásra szoruló nagykorú személy otthoni ápolását ellátó hozzátartozó részére biztosítható ápolási díj, amely megállapításának feltételei nem változtak.
Eszerint az ápoló személy havi jövedelme nem haladhatja meg a 28.500,- Ft-ot, egyedülálló személy esetében a 42.750,- Ft-ot, továbbá az ápolt személy tartós betegségét is igazolni kell, mivel a rendelet meghatározza a jogosultság alapjául szolgáló, állandó ápolási gondozási igénnyel járó tartós betegségeket. Az ápolási díj megállapítása iránti kérelmek ügyében a Képviselő-testület Egészségügyi és Szociális Bizottsága jogosult döntést hozni.
Rendkívüli támogatásra az a személy jogosult, aki létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd, és családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az 51.300,- Ft-ot, egyedül élő igénylő esetében a 71.250,- Ft-ot.
Amennyiben az igénylő a támogatást gyógyszerei megvásárlásához kéri, és nem rendelkezik közgyógyellátási igazolvánnyal, a jövedelemhatár családban élők esetében 71.250,- Ft/fő/hó egyedül élő igénylő esetében 85.500,- Ft/fő/hó. A háziorvos által igazolt havi gyógyszerköltségnek meg kell haladnia az igénylő vagy családja összjövedelmének 10 %-át.
Amennyiben a rendkívüli települési támogatást igénylő személy 18 évét be nem töltött gyermeke gondozása, nevelése jogcímén kéri a támogatást, a jövedelemhatár 71.250,- Ft./fő/hó.
Temetési költség mérséklésére nyújtandó rendkívüli települési támogatásra az az elhunyt személy temetéséről gondoskodó személy jogosult, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a 99.750,- Ft-ot, egyedül élő igénylő estében a 128.250,- Ft-ot. A temetés költségét számlával kell igazolni.
Krízishelyzet ( súlyos betegség, baleset, elemi csapás, bűncselekmény ) esetén a kérelmező és családja vagyoni viszonyainak vizsgálatát figyelmen kívül kell hagyni. A krízishelyzet tényét hivatalos irattal kell igazolni.
A rendszeres és rendkívüli települési támogatás irányi kérelmeket az e célra szolgáló formanyomtatványokon a Polgármesteri Hivatal Hatósági Irodája Igazgatási Csoportjánál lehet benyújtani.
Jankovics Zoltánné
aljegyző