• Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
  • Gárdony
Államalapító szent István király ünnepe Gárdonyban
2017.08.14. 15:30
Gárdony Város Önkormányzata tisztelettel meghívja Önt és kedves családját az 2017. augusztus 20-án tartandó, Államalapító Szent István király tiszteletére rendezett városi programjaira, valamint az új kenyér ünnepére, a Kemencés Kenyérünnepre. Program:

 
10.30. Zászlófelvonás az Országzászlónál

11.00 Ünnepi szentmise Agárdon, a rk. templomban

12.00 Ünnepi beszéd, kenyérszentelés, a város bora díjak átadása a templom előtti téren

Ünnepi beszédet mond Tóth István polgármester. Áldást mond Nt. Karl Melina lelkipásztor, az új kenyeret megszenteli Páli Balázs plébános atya. A "Gárdony Város Bora" kitüntető címet átadja Tóth István polgármester. Közreműködik az Aranypáva nagydíjas Iglice népdalkör.

Kemencés Kenyérünnep a Dinnyési Templomkert és Hagyományőrző Központban

15.00 h a Branko néptánccsoport (Nis) Szerbiából

15.30 h az agárdi Bandiera zászlóforgató csoport bemutatója

16.00 h a dinnyési Aranypáva nagydíjas Iglice népdalkör dalcsokra

16.15 h Lásho Lecsó koncert - autentikus cigány népzenei műsor

17.00 h Gólyalábas lovagi viadal - vásári hökkentés a Hórihorgas Mulattatókkal 

Az előadás során a gólyalábas lovagok megküzdenek a királylány kegyeiért, aki rendszerint a közönség soraiban találtatik meg. Az előadás előtt a téb-láb járókelők igényes szórakoztatása és teregetése végett látványos gólyalábas, élőzenés, a kikiáltó szavaival ékesített utcai felvonulást tartunk, amolyan VÁSÁRI HÖKKENTÉS történik, ami egy látványos gólyalábas utcai zenés, mutatványos felvonulást + interaktív vásári komédiázást jelent, mindez gólyalábas lovagokkal, hatalmas zászlókkal, élőzenés kísérettel, kikiáltóval. Előadják a Hórigorgas Mulattatók

18.00 h A Servet zenekar népzenei műsora, táncház

 A Servet zenekar moldvai autentikus csángó népzenét játszik. A Servet szó jelentése ünnepi szőttes, melyet templomban, jeles napokon, esküvőkön és ünnepekkor hordtak a moldvai magyarok. A zenekar tagjai a Kárpát-medence különböző településeiről érkeztek Budapestre. 

A pusztinai Kovács Krisztián otthonról hozta magával a zenét. Gyermekkora óta furulyázik, énekel, és élteti azokat a szokásokat, melyeket a csángó közösségben megtanult. Jelenleg a Zeneakadémia népzene tanszakának végzős hallgatója. Markó Botond, aki a máramarosi Nagybánya szülötte, szintén kicsi kora óta foglalkozik a népzenével, néptánccal, illetve a mesével is, most mindezek mellet hegedűkészítést tanul. A kobzán játszó Molnár Bálint jászsági származású fiatalember, aki a moldvai kobozjáték szerelmeseként alázattal viszi tovább a moldvai zenészek hagyatékát. Timár Márton nagybőgőst a Góbé Zenekarból ismerheti a közönség. – A moldvai zenét öreg mesterektől, felvételekről, és népzenei táborokban tanulták, s valamennyien aktív tagjai a táncház-mozgalomnak

A kerti kemencénél: perechajtogatás, kenyérsütés, kenyérdagasztás Kemencés Tekivel és a Kemencebarátokkal. A város bora – kóstoló és vásár.

A játékligetben a családok hagyományos, a népi élet tárgyait felhasználó ügyességi és fejtörő játékokat teljesíthetnek a Tulipiros Játékműhellyel. A játékliget tematikája a búza útját mutatja be, míg magból kenyérré válik. A múzeumi szobában terményképet készíthetünk velük. Nosztalgia fotózás az új kenyér ünnepe témakörben.

A templomkertben a Dutra- és Veterán Gép találkozó traktorait nézhetik meg, Südi János szakvezetésével.

 

 

Fel